Фінансова грамотність — що це, і чи є способи розвинути її самостійно? Під цим терміном мають на увазі набір спеціальних навичок і знань, за допомогою яких людина покращує якість власного життя. Навіть базові здібності в цій сфері (наприклад, такі як вміння грамотно планувати грошові витрати), допоможуть підвищити своє матеріальне становище. Вчитися фінансової грамотності можна самостійно. Важливо розуміти, що чим більш глибокі і широкі ці знання, тим вище буде створюваний вами рівень комфорту.
Що таке фінансова грамотність — її рівні
Перш ніж починати підвищувати свою фінансову грамотність, необхідно визначити її рівень. Умовно вони бувають наступними:
- рівень 0 — знання по темі фінансів відсутні повністю;
- рівень 1 — є якийсь базовий набір необхідних знань;
- рівень 2 — є навички застосування основних фінансових інструментів на практиці;
- рівень 3 — відмінне знання теми і вміння грамотно розпоряджатися фінансами.
Більшість людей мають знання в сфері фінансів на 1 рівні. Ті, які досягли 2-го рівня, вже здатні грамотно інвестувати власні кошти і примножувати їх. Гроші у цих людей не лежати вдома «в панчосі», а «працюють» — наприклад, у вигляді цінних паперів або банківських вкладів.
Основи фінансової грамотності — навіщо їх підвищувати
Фінансова грамотність на базовому рівні, не кажучи вже про більш глибокі знання, дає людині розуміння, як функціонують різні фінансові структури. Це допомагає вибирати правильну стратегію поведінки в тій чи іншій ситуації, щоб зберегти або примножити власні гроші.
Насправді, фінансова грамотність населення безпосередньо впливає на розвиток економічної ситуації в державі. Чим більше людей, які відмінно розбираються в цій сфері, тим вище відсоток успішних громадян — а значить, більш розвиненою, багатою і успішною стає країна в цілому.
Якщо міркувати про фінанси на простому побутовому рівні, то визначити їх можна лише одним словом — гроші. Тобто, фінансова грамотність це вміння правильно і грамотно розпоряджатися власними грошима. Можна довго пояснювати, навіщо простій людині знання в даній сфері, але краще проілюструвати це єдиною фразою: фінансової грамотності слід вчитися для того, щоб ставати багатшими і успішнішими.
Основні причини отримувати знання в сфері економіки
Ніколи не пізно починати заробляти більше грошей і покращувати свої життєві умови. Навчання фінансової грамоті необхідно по цілому ряду причин:
1. Буде сформовано фінансове мислення — саме ця риса необхідна підприємцю, щоб передбачити не тільки можливі ситуації в світі економіки, але також їх наслідки. Наприклад, людина продає свій автомобіль за ціною 500 тисяч гривень, хоча його реальна вартість — 550 тис. гривень. Звичайно, покупець знаходиться швидко. Через деякий час починається затяжна економічна криза, яка обрушуює ціни на автомобілі, і тепер така ж машина, як у нього, коштує всього 400 тис. гривень, та й то покупця знайти складно. Тобто, людина, завдяки фінансовій грамотності, змогла передбачити таку ситуацію, скористалася цією перевагою і отримала реальний прибуток, тоді як інші програли.
2. Покращиться матеріальне становище — чим більше знань в сфері економіки, тим більший дохід. Причому мова йде не про офіційну зарплату. Як приклад можна привести США, де дуже багато людей заробляють на цінних паперах, істотно збільшуючи свій сукупний дохід. В Україні також можна вкладати гроші з розумом, щоб забезпечити собі більш високі заробітки. Звичайно, для цього потрібна обов'язкова наявність деяких знань в сфері економіки.
3. Зменшаться витрати — тільки фінансово підкована людина здатна розпоряджатися грошима грамотно, не витрачаючи їх даремно і не потрапляючи на хитрі прийоми, які змушують нас розщедрюватися на абсолютно непотрібні речі, без яких можна обійтися. Іншими словами, вміння економити благотворно відіб'ється на бюджеті і підвищить загальний добробут, навіть якщо дохід залишиться минулим.
Найкращі книги по фінансовій грамотності для новачків
Стати набагато компетентнішим у темі фінансів може кожна людина, для цього необов'язково вступати до університету на факультет економіки. Однак, доведеться докласти деяких зусиль, щоб засвоїти необхідні знання. Допоможуть в цьому книги з фінансової грамотності::
1. Аведін В., «Азбука фінансової грамотності» — ідеальний варіант для новачків, які осягають всю премудрість «з нуля».
2. Клейсона Д., «Найбагатша людина в Вавилоні» — читати цю книгу потрібно, щоб навчитися мислити, як фінансист.
3. Кийосаки Р., «Багатий тато, бідний тато» — ця книга навчить правильно розпоряджатися грошима, щоб поліпшити своє життя.
4. Айн Ренд, «Атлант розправив плечі» — розповість про те, наскільки важливий для суспільства підприємець.
5. Аллен Р., «Множинні джерела доходу» — ця книга розповість, як знайти ефективні додаткові джерела доходу, які підвищать ваш добробут.
Як стати фінансово грамотним — ази та правила, які потрібно знати
Зайнятися підприємництвом, щоб заробляти більше, ніколи не пізно. Головне, правильно поводитися з грошима, слідуючи деяким основним правилам:
1. Ніколи не ризикувати через привабливість ідеї — на цю вудку часто трапляються недосвідчені підприємці, які бажають швидко розбагатіти. Якою б привабливою і цікавою не здавалася ідея, не варто відразу інвестувати в неї всі свої кошти. Зазвичай незайнята ніша означає всього лише відсутність попиту, а не те, що ніхто, крім вас, поки не додумався заробляти саме таким способом.
2. Купувати можна тільки те, що реально вдасться продати — перш ніж вкладати гроші в товар, необхідно переконатися в наявності попиту на нього. Маленький секрет для підприємців-початківців: вартість товару визначається саме попитом на нього, а не якістю або його реальною цінністю.
>3.Капітал повинен перебувати в русі — краще продати більше, але дешевше, ніж менше, але дорожче. Чим більший оборот товару, тим вище прибуток.
4. Не потрібно боятися позичати — як тільки бізнес піде в гору, його необхідно розвивати, тобто, вкладати кошти. Якщо своїх вільних грошей немає, можна оформити кредит. Такий крок призведе до збільшення прибутку, тому не варто боятися використовувати позикові кошти.
5. І продавати, і купувати слід обдумано —маніпулятори часто користуються такими прийомами, як штучний ажіотаж і тиск. Щоб не попастися на цю вудочку, кожну покупку/продаж необхідно добре обміркувати і не поспішати з прийняттям рішення. Угода, укладена в момент емоційного збудження, майже напевно виявиться збитковою.
Як підвищити фінансову грамотність і яких помилок слід уникати
Щоб стати успішним, важливо знати те, чого не слід робити. Пропонуємо кілька поширених помилок, які допускають люди:
1. Життя невідповідно до своїх достатків — планувати бюджет потрібно таким чином, щоб доходи були вищими за витрати. Не варто влазити в борги, якщо їх нема чим віддавати.
2. Імпульсивні покупки — дуже багато грошей ми витрачаємо на придбання речей, які нам не потрібні зовсім. Наприклад, ви побачили нову, злегка поліпшену модель телевізора, і тут же загорілися бажанням його купити. Коштує такий телевізор дуже дорого, при цьому, мало чим відрізняється від тієї моделі, що вже є у вас вдома. Такий вчинок — класичний приклад імпульсивної покупки того, без чого ви можете легко обійтися. А ось бюджет від необдуманого рішення сильно постраждає.
3. Ігнорування нових можливостей — багато людей просто втрачають вигідні інвестиції, так як бояться вкладати гроші. Тим часом, кошти не повинні лежати мертвим вантажем, змусьте їх «працювати» на вас.
4. Ігнорування обліку коштів — гроші люблять рахунок, і про це забувати не можна. Ви повинні точно знати не тільки суму свого щомісячного доходу, а й розміри всіх своїх витрат — скільки, куди і за що було сплачено. Це просте правило сильно дисциплінує, показує реальну картину вашого фінансового становища, допомагає економити і заробляти більше.
Приховані властивості грошей — як вони впливають на наше життя
Здавалося б, вплив грошей на наше життя цілком очевидно — чим їх більше, тим краще наші умови проживання. І це насправді так. Однак, щоб навчитися заробляти більше, доведеться змінити не тільки свої фінансові звички, а й спосіб мислення. Багатство — це про те, що відбувається в нашій голові. Багатьом з нас з дитинства прищеплювали мислення бідняка, і потрібно докласти чимало зусиль, щоб змінити його кардинальним чином. При цьому, не можна «перегинати палицю» і сильно зациклюватися на матеріальному. Важливо постійно підвищувати фінансову грамотність і використовувати кожен шанс, який надається в житті.
Щоб змінюватися вже зараз, потрібно діяти. Якщо необхідні додаткові кошти (наприклад, для розвитку своєї справи), можна оформити кредит в Простозайм. Це простий і надійний спосіб отримати необхідну суму, причому, швидко і на досить вигідних умовах. Не варто чекати біля моря погоди, адже багатство не впаде на голову саме. Починайте діяти прямо зараз.